Popularne suplementy w budowaniu masy mięśniowej

Na rynku można znaleźć różnorodne wspomagacze, których zadaniem jest budowanie masy mięśniowej. Należy jednak pamiętać o kupowaniu ich ze sprawdzonych źródeł, po konsultacji ze specjalistą i zgodnie ze swoimi potrzebami oraz możliwościami.
Nigdy nie wolno nadużywać środków wspomagających budowanie masy mięśniowej, gdyż efektem tego mogą być niepożądane skutki uboczne, typu łysienie, trądzik, a nawet zawał. W przypadku braku wiedzy na temat tego, które sterydy najszybciej budują muskulaturę oraz które suplementy diety są najskuteczniejsze, warto poprosić o pomoc w ich doborze odpowiedniego eksperta.
Wszystkie środki, które znajdą się w diecie sportowca trzeba umieścić w planie żywieniowym i przestrzegać zarówno ich właściwego dawkowania, jak i regularnego zażywania, o stałych porach, np. trzydzieści minut przed treningiem. Dzięki temu można osiągnąć sukces i szybko zbudować masę mięśniową oraz wymarzoną sylwetkę, jak z plakatu.

Jakie suplementy pomagają przyspieszyć wzrost mięśni

Suplementy diety dzielą się na dwa rodzaje, tj. podstawowe oraz dodatkowe. Pierwsze oczywiście są bardziej wartościowe, ale warto sięgać po obie grupy, aby skutecznie uzupełnić swoją dietę.
Dieta w czasie cyklu na masę mięśniową jest najważniejsza. Niemniej, działa wyłącznie w połączeniu z regularnym wykonywaniem ćwiczeń oraz regenerowaniem organizmu. Dobra dieta charakteryzuje się w tym przypadku przede wszystkim zwiększoną podażą białka oraz odstawieniem pustych kilokalorii. Właśnie dlatego największą popularnością cieszą się odżywki wysokobiałkowe i węglowodanowe. Aby jednak kupić odżywki pełnowartościowe, niezbędne do budowania masy mięśniowej, należy zwrócić uwagę, czy są one pochodzenia zwierzęcego. Roślinne odżywki białkowe uważa się bowiem za niepełne, wybrakowane i nieskuteczne, ze względu na brak w nich aminogramów.

Gainery i odżywki białkowe – kiedy stosować

Odżywki białkowe oraz gainery przyjmuje się w czasie cyklu na masę mięśniową oraz podczas redukcji. Uzupełniają one niedobory węglowodanów oraz białek w organizmie i przyspieszają pojawianie się muskulatury u sportowca, dzięki dodatniemu bilansowi kalorycznemu.
Odżywki węglowodanowe to z kolei cukry proste. Sportowiec przyjmuje je, aby wesprzeć syntezę glikogenu oraz poprawić swoją regenerację powysiłkową. Dzięki temu szybciej dochodzi on do siebie po treningu, nawet tym najbardziej intensywnym.
W diecie sportowca, który spędza wiele godzin tygodniowo na siłowni, nie powinno też zabraknąć witamin i minerałów. Wynika to z faktu, że w czasie ćwiczeń człowiek się poci i tym samym traci niezbędne dla zdrowia elektrolity. Suplementy diety są w tym przypadku uzupełniaczem diety, odpowiedzialnym za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Godne polecenia są także środki odpowiedzialne za przyspieszone przyrosty masy mięśniowej i siły. Właśnie dlatego sportowcy bardzo często sięgają po kreatynę. Niestety należy pamiętać, że jej minusem jest to, iż nie stanowi ona podstawy diety, lecz jest jedynie jej dodatkiem. Oznacza to, że nie działa prawidłowo jeżeli dieta jest niezdrowa, człowiek nie ćwiczy lub źle się regeneruje po treningu. Żeby kreatyna zadziała prawidłowo jest też bardzo ważne zachowanie dodatniego bilansu kalorycznego.
Na koniec zawsze mówi się też o boosterach na siłowni i rzeczywiście BCAA cieszą się ogromną popularnością, gdyby spytać o to sportowców. Wynika to prawdopodobnie z faktu, iż pozytywnie wpływają na regenerację powysiłkową i poprawiają ukrwienie tkanek. Z tego samego powodu sięga się również po kofeinę, czyli środek odpowiedzialny za wzrost energii.

Placebo na siłowni
Podstawowe suplementy diety to przede wszystkim kofeina, kreatyna, napoje izotoniczne, białko i węglowodany. Pozostałe środki uznaje się za dodatkowe, niekiedy podkreślając ich efekt placebo. Producenci suplementów diety zachęcają nas do ich zakupienia, ale bardzo często nie ma dowodów na ich skuteczność.

Jakie sterydy są wybierane do budowania masy mięśniowej

Suplementy diety są jak najbardziej legalne, ale nie dają zbyt szybkich efektów. Osoby, które nie grzeszą cierpliwością decydują się zatem na przyjmowanie sterydów. Najpopularniejszymi z nich są metanabol, testosteron enanthate oraz testosteron propionat. Sterydy anaboliczne wspomagają przyswajanie białek, dlatego w krótkim czasie potrafią wspomóc budowę masy mięśniowej. Co jednak istotne, można jednocześnie przyjmować zarówno suplementy diety jak i sterydy. Należy to jednak robić racjonalnie i zgodnie z zaleceniami specjalisty.