Rola białka w życiu (nie tylko) sportowca – do czego służy białko na siłowni?

Aby dobrze funkcjonować, potrzebujemy wielu składników odżywczych – węglowodanów, tłuszczów, witamin, białka. Dziś skupimy się na białku i roli, jaką pełni ono w organizmie człowieka.

Czym jest białko i do czego służy białko na siłowni?

Przede wszystkim trzeba powiedzieć jedno: białko jest podstawowym budulcem wszystkich narządów w naszym ciele. Pełni jedną z kluczowych ról w procesie przemiany materii, umożliwia prawidłowy rozwój organizmu, a także jego regenerację. Ma ogromny wpływ na usuwanie toksyn, stanowią dla nas swoiste „paliwo”.
Zdrowa dieta powinna zawierać białko pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, znajduje się ono m.in. w:

  • jajach,
  • parmezanie,
  • soczewicy,
  • tuńczyku,
  • kurczaku,
  • wieprzowinie,
  • krewetkach.

Warto zapoznać się z wieloma ogólnodostępnymi tabelami wartości odżywczych i urozmaicić swoją dietę, o produkty, w których występuje białko.
Jeśli aktywność fizyczna nie jest ci obca, to na pewno słyszałeś o białku – jako podstawie dla sportowców oraz osób korzystających z siłowni. Do czego służy białko na siłowni? Osoby te chętnie sięgają po odżywki białkowe, by wspomóc tym samym rozwój swoich mięśni, zbudować masę mięśniową. Oczywiście zaczynają od odpowiedniej diety, której podstawą jest ten składnik odżywczy. Dodatkowo np. po treningu często wybierają opcję wypicia koktajlu białkowego, ponieważ jest to łatwiejsze i pozwala uzupełnić braki w organizmie. Trzeba jednak pamiętać, by nie przesadzić, każda substancja w zbyt dużych ilościach jest szkodliwa i choć niedobór białka prowadzi do niedożywienia i wyniszczenia ciała, to jego nadmiar – również nie wpływa na nie korzystnie. Jakie ma skutki? Otóż źle wpływa na nasze samopoczucie – czujemy się zmęczeni i rozdrażnieni, wywołuje problemy trawienne, odwodnienie, bóle głowy dopadają nas znacznie częściej, ponadto jest przyczyną nieświeżego oddechu.

Kiedy warto sięgać po odżywki białkowe?

Przede wszystkim jeśli uprawiasz sporty – siłowe czy sylwetkowe, chętnie sięgają po nie osoby ze środowiska tanecznego. Istnieje wiele firm, które zajmują się dystrybucją takich i podobnych produktów, np. SFD, istnieje wiele różnych wariantów smakowych, np. te o smaku czekolady czy truskawki. Jest to ciekawym urozmaiceniem i cieszy się ogromną popularnością. Odżywki białkowe możesz śmiało wykorzystywać w kuchni – nie tylko wypijać je w postaci płynnej, ale również dodawać do omletów czy owsianek, wybór zależy od ciebie i od twojej wyobraźni. Nie bój się eksperymentować, pamiętaj też – by rozsądnie wybierać i nie zatracić się w żadnej skrajności.