Trening interwałowy: Skuteczna metoda na spalanie kalorii
Trening interwałowy – inaczej HIIT (High-Intensity Interval Training) – to jedna z najskuteczniejszych metod na spalanie kalorii. Dlaczego? Intensywna i krótka aktywność fizyczna pomaga spalić tłuszcz nawet do 48 godzin po zakończeniu treningu. Warto więc poznać tę formę ćwiczeń oraz zastosować ją w swojej rutynie treningowej.
- Czym jest trening interwałowy?
Trening interwałowy to forma ćwiczeń, podczas których intensywna aktywność fizyczna przerywana jest krótkimi okresami odpoczynku lub niskiego tempa. To znaczy, że ćwiczymy maksymalnie intensywnie przez kilka sekund, a następnie przez kilkadziesiąt sekund mamy czas na przerwę. Te powtarzające się serie aktywności i odpoczynku pomagają spalić więcej kalorii w krótszym czasie.
- Korzyści z treningu interwałowego
Korzyści płynące ze stosowania HIIT są liczne. Oto najważniejsze z nich:
- Skuteczniejsze spalanie kalorii w ciągu całego dnia – intensywność treningu interwałowego powoduje, że organizm spala więcej kalorii nawet do 48 godzin po zakończeniu ćwiczeń.
- Poprawa wydolności fizycznej – regularne treningi interwałowe pomagają poprawić wydolność organizmu.
- Poprawa jakości snu – zwiększone tempo treningowe łączone z intensywnym wysiłkiem fizycznym prowadzi do poprawy jakości snu.
- Skracanie czasu treningu – dzięki zwiększonej intensywności treningu, dowolne ćwiczenie można skrócić do kilku, kilkunastu minut uzyskując tym samym widoczne efekty.
- Jakie aktywności można wykonywać w ramach treningu interwałowego?
HIIT pozwala na wykonanie wielu różnych aktywności, zarówno na siłowni, jak i na zewnątrz w terenie. Poniżej kilka przykładów aktywności i ćwiczeń, które można wykonywać w ramach treningu interwałowego:
- bieganie – intensywny sprint przez kilkadziesiąt sekund, a następnie kilkadziesiąt sekund odpoczynku lub powolny jogging;
- jazda na rowerze – kilkudziesięciosekundowe sprinty z późniejszym ochłodzeniem organizmu;
- skakanka – kilka skoków w ciągu kilku sekund, a następnie chwila na regenerację;
- ćwiczenia na siłowni – np. sprinty z użyciem rowerka treningowego, bieżni czy orbitreka.
- Jak ustawić trening interwałowy?
Podczas ustalania ćwiczeń interwałowych warto się kierować kilkoma zasadami. Przede wszystkim, każdą serię powinno się rozpoczynać od kilkusekundowego rozgrzewki, by uniknąć kontuzji. Następnie, warto ustalić czas ćwiczeń wraz z czasem przerwy. Zazwyczaj serie ruchu trwają od kilkunastu sekund do kilku minut, a przerwy od kilku do kilkudziesięciu sekund. Cała seria powinna trwać od 20 minut do godziny. Nie należy przeciążać organizmu, ponieważ zbyt intensywny wysiłek może doprowadzić do urazów czy kontuzji.
- Podsumowanie
Trening interwałowy to skuteczny sposób na spalanie kalorii. To forma ćwiczeń, które przynoszą wiele korzyści nie tylko dla naszej mięśni, ale również dla kondycji naszego organizmu. HIIT można wykonywać z wykorzystaniem różnych aktywności, zarówno na siłowni, jak i na zewnątrz. Podczas ustalania treningu należy trzymać się zasad i nie przeciążać organizmu. Dzięki treningowi interwałowemu możemy osiągnąć wymarzoną sylwetkę w krótkim czasie i cieszyć się lepszym samopoczuciem.