Holistyczne podejście do zdrowia, czyli jakie?

Coraz częściej specjaliści różnych specjalizacji przekonują, że najkorzystniejsze dla dobrostanu człowieka jest holistyczne podejście do zdrowia. Co to właściwie oznacza? Warto się dowiedzieć, a następnie wdrażać krok po kroku ten sposób pojmowania świata do swojego życia i obserwować wyraźną różnicę w swoim samopoczuciu!

Co to jest holistyczne podejście?

Podejście holistyczne, to inaczej “całościowe”. Na przykładzie zdrowia chodzi o to, aby traktować z takim samym szacunkiem i uwagą swoją strefę cielesną, jak i duchową. Jak to wygląda w praktyce? Wiele chorób somatycznych ma swoje podłoże w problemach natury wewnętrznej – na przykład silny przewlekły stres może zmniejszać odporność, powodować problemy natury żołądkowej, stopniowo wyniszczać organizm. Z kolei idąc w drugą stronę można zaobserwować, że nieprawidłowa dieta i używki powodują, że mamy pogorszony nastrój, jesteśmy ospali, brakuje nam energii, a to przekłada się na popadanie w stany przygnębienia, a nawet depresji. Człowiek jest jednym organizmem, który ma bardzo różnorodne potrzeby, i te potrzeby trzeba spełniać całościowo, aby zacząć odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem.

Jak wygląda holistyczne podejście do zdrowia w praktyce?

To pojęcie coraz częściej gości wśród zwyczajnych ludzi, którzy zauważają, że diety-cud nie działają, gdy jest się za bardzo skoncentrowanym na osiągnięciu efektu – po prostu popada się wtedy we frustrację. Zauważają również, że nie da się wyleczyć depresji lub pogorszonego samopoczucia, stawiając jedynie na psychoterapię. Holistyczne podejście do życia zakłada, że gdy zaczniemy traktować swoje ciało i ducha z należytym szacunkiem, wtedy dopiero dostrzeżemy prawdziwe zmiany. W holistycznym podejściu ważne jest, aby nie skupiać się na efektach diety, a po prostu jeść zdrowo, smacznie, zgodnie z prawdziwymi potrzebami swojego ciała. Właściwie dopasowana dieta pozwoli zyskać energię do działania, oczyści umysł, i tym samym stanie się on bardziej podatny na różne formy relaksacji. Te z kolei pozwolą odzyskać niezbędną harmonię i tym samym na stałe odmienić swoje życie!