- Jakie najważniejsze elementy są potrzebne do uprawiania biegów?
- Jak poradzić sobie z przykrą dolegliwością jaką jest pękanie stóp? Sprawdź co musisz wiedzieć, by szybko powrócić do pełni zdrowia.
- Dom seniora bezpieczna przystań dla osób starszych
- Jak usunąć manicure hybrydowy?
- Z czego wykonana jest płyta OSB?
Lęk przed ciążą i porodem

Chociaż ciąża i posiadanie potomstwa to marzenie wielu kobiet istnieje także grupa osób, które zwyczajnie lękają się bycia w ciąży a także naturalnego porodu. Zjawisko to nie jest wcale tak odosobnione jak mogłoby się wydawać, dotyczy bowiem około jednej dziesiątej wszystkich kobiet. Zwykle jednak nie poświęca się temu problemowi zbyt wiele miejsca uważając, że macierzyństwo to naturalna rola każdej kobiety i nie powinno się czuć przed nim lęku. Strach przed byciem w ciąży określany jest mianem tokofobii. Kobiety odczuwające tego typu lęk rezygnują z posiadania dzieci lub wybierają metodę cesarskiego cięcia obawiając się porodu metodami naturalnymi. Tokofobia to rodzaj fobii specyficznej ponieważ lęk wywołuje konkretny czynnik. Jakie są objawy tokofobii oraz w jaki sposób można sobie z nią poradzić?
Objawy
Głównym objawem tokofobii jest odczuwanie lęku przed zajściem w ciążę i naturalnym porodem. Zdarza się, że kobiety odczuwające tokofobię całkowicie rezygnują z kontaktów seksualnych obawiając się zajścia w ciążę i nie ufając żadnej metodzie antykoncepcji. Innym sposobem jest stosowanie kilku metod antykoncepcji jednocześnie właśnie po to, żeby mieć gwarancję uniknięcia zajścia w ciążę.
W przypadku gdy kobieta zajdzie w ciążę odczuwa ciągły lęk i dyskomfort. Zaczynają pojawiać się koszmary senne, napady paniki, ciągłe rozdrażnienie i stany nerwicowe. Mogą uaktywnić się również dolegliwości somatyczne oraz zaburzenia koncentracji. Powracają myśli o tym, że w czasie ciąży lub podczas porodu stanie się coś złego. Kobiety z tokofobią wybierają najczęściej metodę cesarskiego cięcia gdyż wydaje im się ona bezpieczniejsza niż naturalny poród mogący wywołać komplikacje lub nawet śmierć.
Metody leczenia
W przypadku tokofobii stosuje się psychoterapię oraz leczenie farmakologiczne. Leki podaje się jednak tylko w przypadku bardzo zaawansowanego lęku uniemożliwiającego normalne funkcjonowanie i zagrażającego zdrowiu pacjentki i jej dziecka. W większości przypadków wystarcza terapia poznawczo-behawioralna podczas której pacjentce wyjaśnia się szczegóły dotyczące ciąży i porodu, pokazuje statystyki dotyczące bezpieczeństwa ciąż i tego, że powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Podkreśla się zalety związane z porodem naturalnymi metodami. Bardzo pomocne okazują się również naturalne metody relaksacyjne oraz nauka radzenia sobie ze stresem i paniką. Ogromną rolę odgrywa wsparcie zaufanego lekarza i położnej.