Jak wybrać dentystę dla dziecka?

Wiele osób odczuwa strac przed dentystą. To sprawia, że zbyt późno udają się ze swoimi dziećmi do stomatologa. Jednak ważne jest, aby rodzice nauczyli dzieci, że profilaktyka jest bardzo istotną kwestią. Kiedy pierwszy raz wybrać się z maluchem do stomatologa? Jakie cechy powinien posiadać idealny dentysta dla dzieci?

Na pierwszą wizytę do stomatologa rodzice powinni wybrać się z dzieckiem, gdy skończy ono rok. Stomatolog może wówczas sprawdzić, czy pierwsze zęby wyrzynają się prawidłowo i czy rozwój twarzy i jamy ustnej następuje właściwie. Bezwzględnie gabinet dentystyczny powinien zostać odwiedzony, gdy maluch ma około 3-4 lat. Dentysta nie powinien być odwiedzany dopiero wtedy, gdy u dziecka pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości. Im szybciej odbędzie się pierwsza wizyta, tym lepiej i tym łatwiej dziecko przyzwyczai się do takich wizyt. By nie zniechęcić dziecka do leczenia zębów, ważne jest, aby wybrać odpowiedniego stomatologa.

Dentysta dla dzieci – jak wybrać?

Podobnie, jak w przypadku dentysty dla dorosłych, również wybór dentysty dla dzieci powinien odbywać się poprzez rekomendację. Warto zapytać rodzinę czy znajomych o dobrego dentystę. Rekomendacji możemy poszukać również w internecie, na przykład poprzez wpisanie hasła stomatolog Kraków i poczytanie opinii o konkretnych gabinetach.

Dobry dentysta dla dzieci powinien być profesjonalistą w swoich fachu. Powinien cechować się wyrozumiałością oraz opanowaniem w przypadku, gdy maluch zacznie głośno płakać lub krzyczeć. Dobre podejście do małego pacjenta to podstawa. Umiejętność rozmowy z dzieckiem i “zagadania” dziecka, odwrócenia uwagi od zabiegu to bardzo istotna kwestia, która pozwala najmłodszym pacjentom oswoić się z nową sytuacją.

Kolejnym ważny elementem jest cała otoczka wokół dentysty. Gabinet powinien być przystosowany do obecności dzieci, kolorowe ściany lub bawialnia w poczekalni znacznie zmniejszą stres dziecka czekającego na wizytę. Dentysta dziecięcy często kończy wizytę wręczeniem odznaki dzielnego pacjenta. Taka mała nagroda może stanowić doskonałą motywację do wybrania się na wizytę.