Proste ćwiczenia rozciągające – Korzystna praktyka

Zacznijmy od określenia dla kogo są ćwiczenia rozciągające

Moim zdaniem jest to idealna aktywność dla wszystkich. Jeśli jesteś osobą lubiącą wysiłek fizyczny, to pomogą ci one zregenerować się po wykonanym treningu, ograniczyć występowanie zakwasów, usprawnić swoje ciało. Jeśli natomiast prowadzisz siedzący tryb życia, masz pracę zmuszającą cię do przesiadywania przy komputerze kilku godzin, mało się ruszasz, często masz poczucie odrętwienia i potrzeby “rozprostowania kości” – rozciąganie pozwoli ci osiągnąć ulgę, da wytchnienie spiętym mięśniom, rozluźni plecy.
Ponadto bardzo korzystnie jest zacząć dzień od krótkiego rozciągania, to najlepsze – co możesz zaoferować sobie z samego rana, po paru godzinach snu (czyli leżenia).
Stretching dodatkowo uchroni cię przed kontuzjami, urazami. Zredukuje stres i zmęczenie, doda ci siły fizycznej oraz psychicznej i umożliwi bardziej dynamiczne wykonywanie wszelkich ruchów.

Proste ćwiczenia rozciągające – Od czego zacząć?

Jak zabrać się za proste ćwiczenia rozciągające, na co zwrócić uwagę?
Przede wszystkim – zrób rozeznanie, poczytaj, poszukaj informacji – każda, nawet najmniejsza, aktywność fizyczna wykonywania w sposób nieodpowiedni, może nieść ze sobą przykre skutki. Warto więc na początek zapoznać się z pojęciem techniki i “nie porywać się z motyką na słońce”.
Jeśli już zgłębisz swoją wiedzę – na pewno dowiesz się, że istnieje pewna złota zasada, pierwsza, najważniejsza, której nie wolno omijać – rozgrzewka. Szybki bieg w miejscu, kilka pajacyków, rozruszaj stawy, pomachaj rękami. Podnieś swoje tętno.
Po drugie – nie rób niczego na siłę. Dbaj o swoje ciało, szanuj je i… zrozum. Jeśli na początku nie wykonasz wszystkich pozycji lub nie dasz rady, czując ból – nie próbuj za wszelką cenę! To bardzo istotne, ponieważ możesz doprowadzić do kontuzji.
Dobrze, skoro znasz już podstawy, to przejdźmy do prostych ćwiczeń. W tej kwestii powinnaś posłuchać specjalistów, osób, które na co dzień pracują ze swoim ciałem i doradzą ci jakie pozycje wybrać. Powinieneś trzymać się instrukcji.
Oto kilka przykładowych ćwiczeń:

  • usiądź w rozkroku, pochyl się do prawej nogi (staraj się trzymać plecy prosto),
  • tzw. “żaba” – pochyl się w przód, w tej pozycji, by poczuć jak rozciągają się mięśnie nóg,
  • “koci grzbiet” – w pozycji kota, z wydechem unieś głowę, wygnij plecy – z wdechem opuść głowę i plecy,
  • skłon – zwykły skłon, pamiętając przy tym o prostych nogach w kolanach,
  • w pozycji leżącej, na plecach, przyciągnij do siebie obie nogi i przytrzymaj, poczujesz ulgę, rozciągając mięśnie grzbietu.