Obliczanie BMI – to proste!

BMI to liczba, którą zdecydowanie warto znać, jeśli dbamy o nasze zdrowie. Pozwala ona określić, czy nasza waga jest prawidłowa do naszego wzrostu. To bardzo łatwy sposób na dowiedzenie się czy jesteśmy zdrowi, bez drogiej i czasochłonnej wizyty u dietetyka. Co więcej, obliczanie BMI jest bardzo prostym procesem i każdy może zrobić to w swoim własnym domu.

Prosty wzór na obliczenie wskaźnika BMI

Jednym ze sposobów na obliczenie wskaźnika BMI jest użycie łatwego wzoru matematycznego. Będziemy tutaj potrzebować naszej wagi oraz wzrostu. Wagę dzielimy przez wzrost, a całość podnosimy do kwadratu. Otrzymany wynik to właśnie nasze BMI. Warto jednak pamiętać o tym przecież że teraz musimy to zinterpretować. W końcu sama liczba nic nam nie mówi. Naukowcy podzielili bym i na różne grupy: niedowaga, waga w normie, nadwaga oraz otyłość. Nam zależy na tym, żeby utrzymać naszą wagę w normie, bo właśnie wtedy będziemy naj zdrowsi.

A może kalkulator BMI?

Przypadku, kiedy nie chcemy obliczać tego wskaźnika samodzielnie, możemy skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który jest dostępny na wielu stronach online. W bardzo prosty sposób, obliczy on nasze BMI, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu i nerwów taka aplikacja zapyta nas o kilka informacji na nasz temat przede wszystkim, będziemy musieli podać nasz wzrost oraz wagę. Możliwe jednak, że program poprosi też o inne informacje, takie jak wiek czy płeć. Nie musimy się jednak bać podawać tych danych, bo wszystko jest po to, żeby nasz wynik był bardziej wiarygodny. Dlatego też, jeśli mamy wątpliwości co do naszych obliczeń, bądź też nie chcemy samodzielnie liczyć tego wskaźnika, zdecydowanie warto skorzystać z kalkulatora online. W ten sposób, wyeliminujemy też możliwość pomyłki. Wynik z kalkulatora jest praktycznie zawsze wiarygodny.

Jak widać, obliczanie BMI jest bardzo prostym zadaniem, w którym poradzi sobie każdy. Możemy tutaj wykorzystać specjalny wzór, lub kalkulator online który wykona wszystkie obliczenia za nas. Niezależnie od tego jaki sposób wybierzemy, zdecydowanie warto znać swoje BMI. To dobry punkt odniesienia, jeśli zastanawiamy się czy nasza waga jest prawidłowa.