Aktywność fizyczna – jak zacząć ćwiczyć i się nie zniechęcić?

Początki prowadzenia zdrowego i aktywnego stylu życia mogą być wyjątkowo ciężkie. Wiele osób popełnia błąd narzucając sobie częste, długie i bardzo ciężkie treningi, które mogą nie tylko szybko zniechęcać do aktywności fizycznej, ale nawet powodować bolesne i groźne dla sprawności kontuzje.

Każdy ruch ma znaczenie!

Badania dowodzą, że osoby, które nie mają problemu z utrzymaniem właściwej masy ciała, są znacznie bardziej aktywne w ciągu całego dnia. Wykonują więcej kroków (np. po domu, po miejscu pracy), częściej wychodzą z domu (np. do pobliskiego sklepu, do samochodu, podczas wynoszenia śmieci) i szybciej wykonują różne czynności dnia codziennego. Jest to tzw. „aktywność spontaniczna”, czyli ogół wszystkich wykonywanych czynności. A pamiętajmy, że każdy ruch to spalone kalorie! Nawet zwykłe prasowanie kcal spala energię, a im szybsze ruchy, tym możemy mówić o większym wydatku energetycznym.

Spędzaj czas aktywnie

Poza ruchem spontanicznym warto jak najczęściej angażować się w spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Świetną aktywnością są spacery (np. po lesie, parku, a nawet podczas weekendowego zwiedzania pobliskiej miejscowości wypoczynkowej), jazda na rolkach i rowerze, wypad na basen lub gra w badmintona z rodziną. Staraj się wybierać popołudniowe rozrywki, które zaangażują dzieci i partnera do ruszania się na świeżym powietrzu. W chłodniejszych miesiącach możecie próbować nowych aktywności – wybrać się do parku wodnego, spróbować sił w rozgrywce w squasha lub spędzić popołudnie na szalonej zabawie na trampolinach.

Od amatora do sportowca

Angażując się w różne aktywności szybko zauważysz, że Twoje ciało staje się bardziej odporne, wydolne i zdolne do większego wysiłku. Z czasem możesz wybrać się na siłownię, zdecydować na zajęcia grupowe (np. pilates, jogę czy cross fit) lub zacząć uprawiać bieganie. Choć początkowo pewnie przebiegnięcie półmaratonu wyda Ci się niemożliwe, szybko zauważysz, że Twoje ciało zdolne jest do wspaniałych dokonań, a sam ruch sprawia niewiarygodną przyjemność. Nie ominą Cię również skutki zdrowotne! Regularny ruch wspaniale wpływa na układ sercowo-naczyniowy i wspomaga odporność. To także doskonały sposób na utrzymanie pięknej, atletycznej sylwetki nawet w późnym wieku.