Czy medytacja mindfulness jest skuteczna?

Medytacja mindfulness cieszy się dużą popularnością. Medytacja mindfulness na ile jest skuteczna? O tym wszystkim przeczytasz poniżej.

Mindfulness w skrócie

Mindfulness to praktyka oparta na zwyczajach z religii buddyzmu i hinduizmu. W tych religiach odgrywa ona znaczącą rolę. Medytacja nie musi wiązać się wyłącznie z modlitwą. Mindfulness łączy w sobie elementy medytacji skoncentrowanej uważności, czyli na konkretnym obiekcie lub zjawisku, oraz otwartego monitorowania. Co ważne, podczas medytacji skupiamy się na doznaniach chwili obecnej. Brzmi błaho, ale obecnie coraz trudniej nam się zatrzymać. Dużo od siebie wymagamy, a nawet podczas urlopu zdarza nam się odbierać służbowe telefony lub podczas weekendu wracać myślami do pracy, nawet kiedy w niej nie jesteśmy.

Zalety medytacji

Zwolennicy medytacji wskazują, że bycie tu i teraz, samemu ze sobą, pomaga im oczyścić umysł i z dystansem spojrzeć na rzeczywistość. Zwracajmy uwagę na błahe elementy naszej rzeczywistości, skupmy się na jednej czynności, którą robimy. Zatrzymanie się w rzeczywistości i słuchanie naszego ciała to umiejętność, która pozwala z dystansem spojrzeć na pewne sprawy. Skupia się na chwili obecnej, jakby odrywając od siebie przekonania oraz ładunek emocjonalny.

Medytacja a medycyna

Na ile medytacja jest jednak skuteczną metodą? Osobie, która zmaga się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi raczej nie polecimy kwadransa medytacji. Jeśli ktoś ma myśli samobójcze, powinien skonsultować się z psychiatrą. W rozważaniu skuteczności należy zwrócić uwagę, kiedy medytacja faktycznie ma sens i co tak naprawdę rozumiemy pod pojęciem skuteczności. W wielu zaburzeniach nie zastąpi farmakoterapii, jednak może być dobrym elementem wspierającym leczenie. Osobom zmagającym się z zaburzeniami, czasami trudno się skoncentrować, znaleźć sens i spokój w chwili obecnej. Medytacja pomaga osiągnąć równowagę emocjonalną, to prawda, choć nie u wszystkich ta metoda się sprawdzi. W różny sposób odreagowujemy emocje, ale warto spróbować medytacji.