Śmietana i śmietanka – zastosowanie
Śmietany i śmietanki są popularnie wykorzystywane w wielu kuchniach europejskich. W kuchni polskiej to niemal niezbędny składnik zup, sosów i różnego rodzaju deserów. Jednak na sklepowych półkach znaleźć można mnóstwo odmian śmietan i śmietanek. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszą, by doskonale pasowała ona do naszego dania!
Śmietanki słodkie
Wśród słodkich śmietanek najbardziej znane są te stosunkowo tłuste – zawierają od 30 do 36% tłuszczu. Im tłustsza śmietana, tym łatwiej ją ubić – a to właśnie bita śmietana jest jednym z ulubionych dodatków do różnych słodkości. Świetnie sprawdzi się do ozdobienia deserów lodowych i owocowych, a także do ciast i pysznych galaretek. Ze śmietany o 30% zawartości tłuszczu przyrządzać można różnego rodzaju słodkie desery, takie jak włoska panna cotta. Wykorzystuje się ją również do serników na zimno, śmietanowców i niektórych kremów.
Nieco rzadziej wykorzystuje się słodką, odtłuszczoną śmietankę o zaledwie 9% zawartości tłuszczu. Śmietanka ta świetnie sprawdzi się do szejków i koktajli, a także różnych napojów na bazie kawy oraz do alkoholowych likierów.
Śmietany kwaśne
Drugą grupą śmietan są śmietany kwaśne, z których najczęściej wykorzystuje się śmietanę 12% i 18% – obie są stosunkowo gęste, intensywne w smaku, kwaśne i wspaniale kremowe. Śmietana o 12% zawartości tłuszczu jest lżejsza i łagodniejsza, świetnie sprawdzi się jako dodatek do różnego rodzaju sałatek na bazie świeżych warzyw, ziemniaków czy makaronu. Można dodawać ją również do ozdoby chłodników i przystawek na zimno. Śmietana o 18% zawartości tłuszczu jest najczęściej wykorzystywana w polskiej kuchni. Służy do zabielania tradycyjnych zup oraz przyrządzania wszelkich sosów. Dzięki niej możemy przyrządzić wspaniałe bitki drobiowe w sosie śmietanowym lub własnym, wspaniałe zapiekanki makaronowe oraz sosy do ryżu, kaszy i makaronu. Rzadziej wykorzystuje się nieco tłustszą śmietanę 22%, która jest nieco rzadsza od poprzedniczek, jednak również sprawdza się jako dodatek do dań wytrawnych na ciepło.